Co zrobić jeśli Twoje dziecko nie lubi czytania?

Jak przełamać w dziecku niechęć do czytania, i co może ją powodować? W tym artykule przedstawiamy przyczyny, dla których Twoje dziecko może unikać kontaktu z książką. Staramy się również wyjaśnić, w jaki sposób sam możesz te przyczyny wyeliminować.

Sukces zamiast braku pewności siebie

Dzieci nie lubią tego, czego nie potrafią. Jeśli małe dziecko ma negatywne doświadczenia wynikające z nauki czytania, np. w szkole czyta gorzej od rówieśników, wówczas będzie to prawdopodobną przyczyną jego niechęci do uczenia się. My, dorośli kierując się obawą przed porażką, też wolimy robić to, co wychodzi nam dobrze. Zatem rozwiązaniem jest takie pokierowanie nauką, by dostarczyć dziecku okazji do odnoszenia sukcesów.

Przede wszystkim, nie wywieramy żadnej presji. Szanujemy decyzje dziecka. Uczymy je tak, jak ono samo lubi, oraz tego co je interesuje.

Mówiąc o okazji do odniesienia sukcesu, mamy na myśli takie sytuacje, w których dziecko nieprzymuszone, w formie zabawy, rozwiązuje postawione przed nim zadanie; co z kolei wzmacnia jego wiarę we własne możliwości. Nie mogą to być gry oparte na rywalizacji (np. bingo) lub gry na czas. Nie ma tu miejsca na naszą krytykę („źle!”, „nie!”). Przykład: pytamy dziecko co jadło dzisiaj na śniadanie, pokazując dwa wyrazy: „banan” i „krokodyl”. Nawet jeśli dziecko wybierze wyraz „krokodyl”, to poczucie porażki zastąpmy dziecku śmiechem – niech śmieje się razem z rodzicami.

Pamiętaj, za dużo gier i telewizji może wywołać u Twojego dziecka niechęć do czytania. Wtedy przed rozpoczęciem nauki, potrzebny jest „odwyk”.

Unikaj testowania dziecka

Dziecko będzie obawiało się porażek. Dlatego unikamy sprawdzania jego umiejętności. Jemu samemu też nie dajemy szansy na samodzielne sprawdzanie, czy już potrafi czytać. Jak to zrobić?Otóż pokazujemy wyrazy na tyle szybko, by dziecko nie zdążyło ich rozłożyć na głoski lub sylaby.

Zmiany sposobu pokazywania wyrazów

Nadal zauważasz w swoim dziecku niechęć do czytania? Wobec tego nadszedł czas na zmodyfikowanie sposobu pokazywania wyrazów. Spróbuj nie siadać przed dzieckiem z plikiem kart, a zamiast tego podpisz wszystkie możliwe przedmioty w domu przy użyciu nalepianych karteczek. Możesz też samodzielnie ułożyć prostą książeczkę z atrakcyjnymi dla dziecka wyrazami, np. nazwami dinozaurów, rodzajami bakterii, bohaterami „Gwiezdnych wojen” albo rasami psów lub koni.

Wesoły nastrój

Im więcej zabawy i humoru, tym lepiej. Twórzmy z dzieckiem jak najzabawniejsze zdania, śmiejmy się wspólnie z czytanych książeczek, wygłupiajmy się naśladując ciałem czynności wyrażane przez czasowniki.

A czy ciebie, drogi rodzicu, dziecko ma okazję zobaczyć z książką?

 

Przejdź do następnego artykułu:
Czy czytanie globalne kłóci się z tradycyjną nauką czytania?

Wróć do poprzedniego artykułu:
Trudności na etapie wprowadzania metody globalnego czytania

Aktualności

Zapraszamy na darmowe warsztaty z czytania globalnego. Poprowadzimy je w ramach targów Świadomi Rodzice w lubelskiej GALI.

Autorka bloga "Makulka" stawia sobie za cel wyszukiwanie książek, które wspierają szeroko rozumiany rozwój dzieci. Sama uczy swoje dzieci czytania metodą globalną i szuka odpowiednich materiałów, wspierających tę naukę.

Czytanie globalne i matematykaW ostatnim czasie pracowaliśmy intensywnie nad przygotowaniem programu ukierunkowanego na nauczanie matematyki przy wsparciu metody Glenna Domana. Przeczytaj więcej o efektach naszych działań.

Jesteś zainteresowany uczestnictwem w naszych warsztatach? Chcesz by ich program był dostosowany przez nas do przypadku dziecka lub grupy dzieci, których uczysz czytania? Chętnie się tym zajmiemy. Dowiedz się więcej szczegółów z tego artykułu.

I właśnie z tej okazji pragniemy Życzyć Wam Wszystkim tego, co w tych Świętach Najlepsze i Wyjątkowe, a także wielu sukcesów w Nowym Roku 2016 i każdym kolejnym...

Specjalna oferta polega na połączeniu ebooków z audiobookami nagranymi przez native speakera. Naszym celem było wzbogacenie istniejących materiałów do nauki angielskiego o ścieżkę audio. Zależy nam na tym, żeby rodzic, który decyduje się na zakup naszego kursu, mógł mieć dostęp do wersji dźwiękowej za symboliczną złotówkę.

Warsztaty z czytania globalnego oraz matematyki w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku. Cel: pomoc dzieciom, które nie były w stanie opanować czytania innymi metodami.

W naszym serwisie internetowym pojawił się nowy artykuł, który w szczegółach opisuje to, w jaki sposób program do nauki języka angielskiego BilinguAll wspiera naukę języka obcego, w oparciu o zasady metody Glenna Domana.

W czasie Otwarcia Business Link Lublin w dniu 22 grudnia 2014 przy ulicy Lipowej 4 odbyło się spotkanie dla osób zainteresowanych zdobyciem dofinansowania na rozwój własnego biznesu w ramach innowacyjnej przedsiębiorczości.

Chcemy podzielić się z Wami pierwszymi próbkami prac studentów Wydziału Artystycznego UMCS. Jak sami zobaczycie, są to zdolni ilustratorzy, którzy potrafią wczuć się w świat wyobraźni dzieci i doskonale rozumieją dziecięce poczucie humoru. Niektórzy z nich mają już doświadczenie w pracy dla wydawnictw i agencji reklamowych.

Oto kolejna partia nagrodzonych książek od najmłodszych czytelników, którzy odpowiedzieli na nasz konkurs przysyłając swoje prace.

Z przyjemnością prezentujemy książkę sześcioletniej Nataszy Balter i jej mamy, która zajęła drugie miejsce w konkursie "Globalne Oczytanie".

Za nami kolejne spotkanie ze studentami kierunków artystycznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Z przyjemnością informujemy, że jury wybrało już zwycięzców konkursu "Globalne Oczytanie" realizowanego wspólnie z portalem "Czas Dzieci".

Przeczytaj relację mamy ze Szczecina, która opisuje, jak wraz ze swoim synkiem wykonała książeczkę pomogającą dziecku w nauce czytania. 

Nauka czytania dzieci metodą globalną przy pomocy zestawów „Umiem Czytać” nie jest skomplikowana. Zdarza się jednak, że w trakcie sesji napotykasz na różne trudności, które mogą powodować ograniczone efekty Twoich starań. Zachęcamy Cię więc do skorzystania z naszej wiedzy i doświadczeń w trakcie bezpłatnych konsultacji indywidualnych.

Ebooki z serii BilinguAll® za dwa tygodnie będą miały ścieżkę dźwiękową. Projekt nauki języka angielskiego za pomocą naszych książek wzbudził zainteresowanie lektorki Rachel Boot z Wielkiej Brytanii. Ogromnie się z tego cieszymy, gdyż Rachel jest absolutną profesjonalistką. Pracowała m.in. przy udźwiękowieniu filmowej produkcji słynnych "Opowieści z Narnii", "Robin Hooda", "Jamesa Bonda" ("Quantum of Solace") i "Sherlocka Holmesa" ("A Game of Shadows").

Z przyjemnością oglądamy prace nadsyłane w ramach konkursu „Globalne oczytanie”. Książeczki są ciekawe i bardzo pomysłowe, zarówno pod względem tekstów, jak i rysunków. Najbardziej cieszy nas to, że rodzice razem z dziećmi próbują swoich sił przy tworzeniu krótkich historii i mają przy tym dobrą zabawę.

BilinguAll - Personal Teacher jest serią pomocy dydaktycznych do nauki języka angielskiego, w skład których wchodzi aplikacja komputerowa oraz pełne humoru książeczki dla dzieci. Od teraz możesz pobrać ich wersje próbne z naszego serwisu internetowego.

BiliingAll® to aplikacja pomagająca w systematycznej i skutecznej nauce języka angielskiego dzieci. Niebawem będziesz mieć możliwość samodzielnego wypróbowania jej szerokich możliwości.

Jeżeli marzysz o byciu ilustratorem i chcesz się rozwijać współpracując z wydawnictwem, przyjdź na spotkanie i zobacz, w jaki sposób możesz rozwinąć z nami swoje talenty!

Drogi Rodzicu, jeśli Twoje dziecko lubi rysować a Ty masz pomysł na ciekawą książeczkę dla swojego malucha, zapraszamy Cię do udziału w konkursie "Globalne oczytanie". Jest to konkurs rodzinny, który ma na celu odkrywanie dziecięcych talentów. Chcemy też wspierać wczesną naukę czytania, dlatego najlepsze pomysły nagrodzimy naszymi zestawami.

Jest nam miło poinformować wszystkie osoby zainteresowane nauką czytania dzieci metodą globalną, że w sieci Internet pojawiła się nowa baza wiedzy poświęcona temu zagadnieniu i jest nią właśnie nasz oficjalny serwis internetowy.

Jest to pierwsza tego typu kampania skierowana do polskojęzycznych rodziców wychowujących dzieci za granicą. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Promocji Języka Polskiego za Granicą kierowane przez Dr Annę Martowicz.

Do listy współpracujących z nami szkół i przedszkoli dołączyło Polskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Szkoła bez Granic w Edynburgu.

filmy_slider

Lekcja języka angielskiego przygotowana przez rodzica w programie BilinguAll®, który umożliwia szybkie tworzenie i edytowanie ciekawych lekcji, dostosowanych do potrzeb dziecka.

Oglądaj

Małe dzieci uczą się czytać równie łatwo, jak uczą się mówić. Wystarczy pokazywać im wyrazy i bawić się z nimi w układanie wyrażeń i zdań.

Oglądaj

Ala zaczęła czytać w wieku trzech lat. Zobacz jak rozwinęła w sobie tę umiejętność mając pięć lat.

Oglądaj

Mama ze Słowenii uczy córkę czytania po polsku. Na potrzeby filmów zestawy po pięć kart zostały pokazane bez zalecanej przerwy.

Oglądaj

Film o specyfice uczenia polskich dzieci za granicą, o wyzwaniach z jakimi zmagają się polskie szkoły w Szkocji.

Oglądaj

Metoda czytania globalnego stosowana jest z powodzeniem przez rodziców, jak i nauczycieli. Doskonale rozwija nie tylko umiejętność czytania ale również szeroko rozumiany potencjał intelektualny i ścieżkę wzrokową małych dzieci.

Oglądaj