Jak się przygotować do wprowadzenia metody globalnego czytania?

Rodzice różnie podchodzą do wyżej postawionej kwestii. Jedni, podejmują spontaniczną decyzję, że chcą uczyć swoje dziecko czytać, wprowadzając metodę „na ślepo” z dnia na dzień, inni studiują podręczniki i instrukcje, sztywno trzymając się wymienionych w nich reguł. My proponujemy drogę pośrodku. Dowiedz się więcej, jak naszym zdaniem zacząć czytać z dzieckiem globalnie?

Pierwszy krok - właściwa motywacja

Odpowiedz sobie na pytanie, właściwie dlaczego chcesz uczyć swoje dziecko czytać? Zakładamy, że jest to motywacja pozytywna, czyli chcesz dać mu coś bardzo cennego, spędzić z nim wartościowe chwile, zbudować pasję czytania książek. Zapewne wiesz, że we wczesnym dzieciństwie mózg dziecka jest najbardziej chłonny, a dziecko głodne wiedzy. Bywa też tak, że dominuje motywacja negatywna – np. „nie chcę, żeby moje dziecko było gorsze od innych” lub „boję się, że nie poradzi sobie w szkole”... Taka motywacja też napędza do działania, ale nie będzie pozytywnie wpływać na Twoje dziecko. Dzieci doskonale wyczuwają nasze nastawienie. Nie chcą brać udziału w czymś, co kojarzy im się z poczuciem obowiązku, z lękiem i stresem.

Drugi krok - dlaczego metoda czytania globalnego?

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat różnych metod nauki czytania, a przede wszystkim, do zgłębienia fascynującej wiedzy o tym: Jak uczy się mózg dziecka?.

Mając rzetelne informacje, które odkrywają dla nas badacze, łatwiej podejmiesz decyzję, jak uczyć swoje dziecko.

Trzeci krok - technika uczenia, czyli materiały do nauki czytania globalnego i sposób ich wykorzystania

Metoda czytania globalnego nie jest aż tak skomplikowana. Została stworzona przez rodziców dla rodziców. Jednak zachęcamy Cię, byś poświęcił Twój czas na staranne przygotowanie się do pierwszej sesji ze swoim dzieckiem. Jak wiadomo pierwszy raz już się nie powtórzy. Dziecko będzie miało tym bardziej pozytywne nastawienie do nauki czytania, im większym sukcesem zakończy się pierwsza sesja. Nasza propozycja: przeczytaj uważnie instrukcję dodaną do zestawów, zobacz filmy instruktażowe, oraz filmy na których inni rodzice pokazują karty swoim dzieciom.

Przećwicz również pokazywanie kart przed lustrem albo przed kimś z rodziny. A jeśli masz ochotę i/lub potrzebę, umów się z nami na konsultacje indywidualne, bądź skorzystaj z warsztatów grupowych. Im większa pewność siebie i znajomość metody, tym łatwiej będą przebiegały sesje, i tym większa będzie radość z nauki.

W tym miejscu warto też zastanowić się, na jakim etapie rozwoju jest Twoje dziecko, a także, jakie treści będą dla niego najlepsze? Bierzemy pod uwagę nie tylko wiek dziecka, ale też jego zainteresowania. Istotne jest również to, czy dziecko było już uczone czytania, i czy rodzice czytali mu książki. Szczegółów dowiesz się z artykułu: Stosowanie metody czytania globalnego w różnym wieku dziecka.

Bez względu na wiek dziecka, materiały powinny być przygotowane minimum na miesiąc do przodu. Unikniesz w ten sposób bezsennych nocy spędzonych na tworzeniu kart na kolejny dzień. Zgodnie z naszym doświadczeniem, kluczowe są uporządkowane zestawy wyrazów, prowadzące do książeczek w sposób umiejętny i przemyślany; uwzględniające specyfikę j. polskiego.

Zachęcamy oczywiście rodziców do tworzenia własnych książeczek i kart. Potrzebny jest karton, czerwony flamaster lub drukarka. Więcej informacji na temat, jak samemu je wykonać, znajdziesz w artykule: Jak przygotować własną książeczkę do nauki globalnego czytania?

Pamiętaj: zawsze trzeba mieć odpowiedni zapas materiałów dydaktycznych – najlepiej na kilka miesięcy do przodu – a do jego przygotowania potrzebna jest znajomość metody.

Plan sesji w ciągu dnia – nauka czytania dziecka metodą globalną

Zanim zaczniesz pokazywać karty, najpierw zaplanuj, jak rozłożysz sesje w ciągu dnia.

Dobrze jest z góry ustalić, gdzie i kiedy można to zrobić. Dla powodzenia nauki może się to okazać kluczowe: czas rodziców i dzieci jest bardzo cenny. Często nie ma go zbyt wiele w ciągu dnia. Wykorzystujemy każdą chwilę, gdy dziecko jest w dobrym nastroju i nic go nie rozprasza. Oto przykład:

Zestaw 1 Zestaw 2 Zestaw 3

7.00

Gdy dziecko je śniadanie

8.00

W przedpokoju przed wyjściem do przedszkola

8.30

W samochodzie przed wejściem do przedszkola

15.30

W samochodzie po wyjściu z przedszkola

16.30

W pokoju dziecka po odpoczynku

17.30

W pokoju dziecka podczas wspólnej zabawy

18.00

W kuchni podczas wspólnej kolacji

19.00

W łazience podczas kąpieli

19.30

Przed spaniem

Niektórzy rodzice trzymają każdy z zestawów w innej części domu, i np. Zestaw 1 pokazują dziecku zawsze w kuchni podczas posiłków, Zestaw 2 w salonie, a Zestaw 3 w pokoju dziecka.

Dopasuj sesje do rytmu waszego dnia i sprawdzaj co działa, a co trzeba zmienić.

Czwarty krok - utrzymanie motywacji

By uniknąć zniechęcenia proponujemy nagrywanie filmów, na których widać będzie postępy dziecka; jego radość ze wspólnych sesji. Kiedy bawimy się w czytanie codziennie, wówczas nie zauważamy, jakie kroki milowe robi nasze dziecko.

Lepiej nagrać dziecko podczas wspólnych zabaw niż testować jego wiedzę.

Dla wielu rodziców ważna jest wymiana doświadczeń z innymi rodzicami. Zachęcamy do odwiedzania for internetowych, dzielenia się własnymi sukcesami, czy też szukania inspiracji do nowych zabaw. Jest to szczególnie wskazane, jeśli wokół nie masz wsparcia, a najbliżsi krytycznymi uwagami studzą Twój entuzjazm.

Podsumowując: Zanim zaczniesz, najpierw upewnij się, że masz:

  • pozytywne nastawienie;
  • wiedzę o tym, dlaczego i jak uczyć dziecko;
  • dobrze przygotowane materiały.

Przejdź do następnego artykułu:
Czytanie globalne i dodatkowe korzyści
Wróć do poprzedniego artykułu:
W jakim wieku najlepiej wdrażać metodę globalnego czytania?

Aktualności

Zapraszamy na darmowe warsztaty z czytania globalnego. Poprowadzimy je w ramach targów Świadomi Rodzice w lubelskiej GALI.

Autorka bloga "Makulka" stawia sobie za cel wyszukiwanie książek, które wspierają szeroko rozumiany rozwój dzieci. Sama uczy swoje dzieci czytania metodą globalną i szuka odpowiednich materiałów, wspierających tę naukę.

Czytanie globalne i matematykaW ostatnim czasie pracowaliśmy intensywnie nad przygotowaniem programu ukierunkowanego na nauczanie matematyki przy wsparciu metody Glenna Domana. Przeczytaj więcej o efektach naszych działań.

Jesteś zainteresowany uczestnictwem w naszych warsztatach? Chcesz by ich program był dostosowany przez nas do przypadku dziecka lub grupy dzieci, których uczysz czytania? Chętnie się tym zajmiemy. Dowiedz się więcej szczegółów z tego artykułu.

I właśnie z tej okazji pragniemy Życzyć Wam Wszystkim tego, co w tych Świętach Najlepsze i Wyjątkowe, a także wielu sukcesów w Nowym Roku 2016 i każdym kolejnym...

Specjalna oferta polega na połączeniu ebooków z audiobookami nagranymi przez native speakera. Naszym celem było wzbogacenie istniejących materiałów do nauki angielskiego o ścieżkę audio. Zależy nam na tym, żeby rodzic, który decyduje się na zakup naszego kursu, mógł mieć dostęp do wersji dźwiękowej za symboliczną złotówkę.

Warsztaty z czytania globalnego oraz matematyki w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku. Cel: pomoc dzieciom, które nie były w stanie opanować czytania innymi metodami.

W naszym serwisie internetowym pojawił się nowy artykuł, który w szczegółach opisuje to, w jaki sposób program do nauki języka angielskiego BilinguAll wspiera naukę języka obcego, w oparciu o zasady metody Glenna Domana.

W czasie Otwarcia Business Link Lublin w dniu 22 grudnia 2014 przy ulicy Lipowej 4 odbyło się spotkanie dla osób zainteresowanych zdobyciem dofinansowania na rozwój własnego biznesu w ramach innowacyjnej przedsiębiorczości.

Chcemy podzielić się z Wami pierwszymi próbkami prac studentów Wydziału Artystycznego UMCS. Jak sami zobaczycie, są to zdolni ilustratorzy, którzy potrafią wczuć się w świat wyobraźni dzieci i doskonale rozumieją dziecięce poczucie humoru. Niektórzy z nich mają już doświadczenie w pracy dla wydawnictw i agencji reklamowych.

Oto kolejna partia nagrodzonych książek od najmłodszych czytelników, którzy odpowiedzieli na nasz konkurs przysyłając swoje prace.

Z przyjemnością prezentujemy książkę sześcioletniej Nataszy Balter i jej mamy, która zajęła drugie miejsce w konkursie "Globalne Oczytanie".

Za nami kolejne spotkanie ze studentami kierunków artystycznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Z przyjemnością informujemy, że jury wybrało już zwycięzców konkursu "Globalne Oczytanie" realizowanego wspólnie z portalem "Czas Dzieci".

Przeczytaj relację mamy ze Szczecina, która opisuje, jak wraz ze swoim synkiem wykonała książeczkę pomogającą dziecku w nauce czytania. 

Nauka czytania dzieci metodą globalną przy pomocy zestawów „Umiem Czytać” nie jest skomplikowana. Zdarza się jednak, że w trakcie sesji napotykasz na różne trudności, które mogą powodować ograniczone efekty Twoich starań. Zachęcamy Cię więc do skorzystania z naszej wiedzy i doświadczeń w trakcie bezpłatnych konsultacji indywidualnych.

Ebooki z serii BilinguAll® za dwa tygodnie będą miały ścieżkę dźwiękową. Projekt nauki języka angielskiego za pomocą naszych książek wzbudził zainteresowanie lektorki Rachel Boot z Wielkiej Brytanii. Ogromnie się z tego cieszymy, gdyż Rachel jest absolutną profesjonalistką. Pracowała m.in. przy udźwiękowieniu filmowej produkcji słynnych "Opowieści z Narnii", "Robin Hooda", "Jamesa Bonda" ("Quantum of Solace") i "Sherlocka Holmesa" ("A Game of Shadows").

Z przyjemnością oglądamy prace nadsyłane w ramach konkursu „Globalne oczytanie”. Książeczki są ciekawe i bardzo pomysłowe, zarówno pod względem tekstów, jak i rysunków. Najbardziej cieszy nas to, że rodzice razem z dziećmi próbują swoich sił przy tworzeniu krótkich historii i mają przy tym dobrą zabawę.

BilinguAll - Personal Teacher jest serią pomocy dydaktycznych do nauki języka angielskiego, w skład których wchodzi aplikacja komputerowa oraz pełne humoru książeczki dla dzieci. Od teraz możesz pobrać ich wersje próbne z naszego serwisu internetowego.

BiliingAll® to aplikacja pomagająca w systematycznej i skutecznej nauce języka angielskiego dzieci. Niebawem będziesz mieć możliwość samodzielnego wypróbowania jej szerokich możliwości.

Jeżeli marzysz o byciu ilustratorem i chcesz się rozwijać współpracując z wydawnictwem, przyjdź na spotkanie i zobacz, w jaki sposób możesz rozwinąć z nami swoje talenty!

Drogi Rodzicu, jeśli Twoje dziecko lubi rysować a Ty masz pomysł na ciekawą książeczkę dla swojego malucha, zapraszamy Cię do udziału w konkursie "Globalne oczytanie". Jest to konkurs rodzinny, który ma na celu odkrywanie dziecięcych talentów. Chcemy też wspierać wczesną naukę czytania, dlatego najlepsze pomysły nagrodzimy naszymi zestawami.

Jest nam miło poinformować wszystkie osoby zainteresowane nauką czytania dzieci metodą globalną, że w sieci Internet pojawiła się nowa baza wiedzy poświęcona temu zagadnieniu i jest nią właśnie nasz oficjalny serwis internetowy.

Jest to pierwsza tego typu kampania skierowana do polskojęzycznych rodziców wychowujących dzieci za granicą. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Promocji Języka Polskiego za Granicą kierowane przez Dr Annę Martowicz.

Do listy współpracujących z nami szkół i przedszkoli dołączyło Polskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Szkoła bez Granic w Edynburgu.

filmy_slider

Lekcja języka angielskiego przygotowana przez rodzica w programie BilinguAll®, który umożliwia szybkie tworzenie i edytowanie ciekawych lekcji, dostosowanych do potrzeb dziecka.

Oglądaj

Małe dzieci uczą się czytać równie łatwo, jak uczą się mówić. Wystarczy pokazywać im wyrazy i bawić się z nimi w układanie wyrażeń i zdań.

Oglądaj

Ala zaczęła czytać w wieku trzech lat. Zobacz jak rozwinęła w sobie tę umiejętność mając pięć lat.

Oglądaj

Mama ze Słowenii uczy córkę czytania po polsku. Na potrzeby filmów zestawy po pięć kart zostały pokazane bez zalecanej przerwy.

Oglądaj

Film o specyfice uczenia polskich dzieci za granicą, o wyzwaniach z jakimi zmagają się polskie szkoły w Szkocji.

Oglądaj

Metoda czytania globalnego stosowana jest z powodzeniem przez rodziców, jak i nauczycieli. Doskonale rozwija nie tylko umiejętność czytania ale również szeroko rozumiany potencjał intelektualny i ścieżkę wzrokową małych dzieci.

Oglądaj