Komputer jako narzędzie do nauki globalnego czytania

Komputer daje dodatkowe możliwości łatwego tworzenia nowych treści i personalizacji sesji. Pojawia się jednak pytanie, jak go stosować, by nie zaburzyć prawidłowego procesu nauki czytania dziecka metodą globalną?

Niektórzy rodzice z obawą podchodzą do pokazywania dzieciom prezentacji komputerowych. Nie chcą ich przyzwyczajać do długotrwałego przebywania przed ekranem. My również uważamy, że nic nie zastąpi kontaktu rodzica z dzieckiem. Ale jednocześnie zachęcamy do umiejętnego wykorzystywania możliwości komputera.

Warto przyjąć zasadę , że w ciągu całego czasu sesji z użyciem komputera, przebywamy obok dziecka.

Zastosowanie do nauki czytania globalnego aplikacji komputerowej "Umiem Czytać"

W aplikacji Umiem Czytać jest możliwość dodawania własnych treści i modyfikowania już istniejących. Możemy na przykład dodać wyrazy i fotografie, które będą bliskie Twojemu dziecku i zachęcą je do nauki.

Nasze propozycje:

  • Stwórz dla dziecka książeczkę o waszej rodzinie, np. o wspólnej wyprawie lub o jego zainteresowaniach. Wystarczy wybrać 10 zdjęć i ułożyć do nich 10 krótkich zdań. Na podstawie tekstu książeczki, ułóż listę wyrazów, których dziecko jeszcze nie zna. Stwórz z nich sesję w aplikacji, uzupełniając ją prywatnymi zdjęciami lub filmami.
  • Zapytaj dziecko, jakie przedmioty lub rzeczy je interesują, a potem razem zróbcie listę pożądanych wyrazów. Mogą to być na przykład maszyny używane na budowie albo różne rasy psów. Dodaj do tego obrazki i odgłosy z internetu.

Sesje pokazywane w komputerze umożliwiają dodawanie dźwięków. Dzięki temu dziecko poznając np. nazwy ptaków, słyszy wydawane przez nie odgłosy i lepiej zapamiętuje nowe informacje. Jest to dla dzieci fantastyczna zabawa. Możliwości są ogromne. Można na przykład bawić się z dziećmi w odgadywanie nazw ptaków na podstawie słyszanego dźwięku, łącząc naukę czytania z wiedzą ornitologiczną.

W ten sposób można szybko stworzyć lekcje, które dziecko będzie uwielbiało. Zobacz przykład:

  • Kolejna możliwość, to wykorzystanie filmów w nauce czytania globalnego. Do wyrazów lub całych zdań pokazywanych w aplikacji „Umiem Czytać” możemy dodawać filmy wideo oraz animacje. Podczas nauki języków obcych jest to jeszcze bardziej uzasadnione, ponieważ dziecko nie znając znaczenia słów, łatwiej je zapamięta, gdy będą połączone z obrazem. Na przykład czasowniki ruchu (skacze, klaszcze, biegnie itd.) dużo łatwiej zobrazować filmem niż zdjęciami czy ilustracjami.

Tak przygotowane lekcje nie wymagają od rodziców znajomości języka obcego i nie powodują u dzieci frustracji związanej z brakiem zrozumienia nowych treści.

Przejdź do następnego artykułu:
Metoda czytania globalnego a postępy Twojego Dziecka

Wróć do poprzedniego artykułu:
Czy czytanie globalne kłóci się z tradycyjną nauką czytania?

Aktualności

Zapraszamy na darmowe warsztaty z czytania globalnego. Poprowadzimy je w ramach targów Świadomi Rodzice w lubelskiej GALI.

Autorka bloga "Makulka" stawia sobie za cel wyszukiwanie książek, które wspierają szeroko rozumiany rozwój dzieci. Sama uczy swoje dzieci czytania metodą globalną i szuka odpowiednich materiałów, wspierających tę naukę.

Czytanie globalne i matematykaW ostatnim czasie pracowaliśmy intensywnie nad przygotowaniem programu ukierunkowanego na nauczanie matematyki przy wsparciu metody Glenna Domana. Przeczytaj więcej o efektach naszych działań.

Jesteś zainteresowany uczestnictwem w naszych warsztatach? Chcesz by ich program był dostosowany przez nas do przypadku dziecka lub grupy dzieci, których uczysz czytania? Chętnie się tym zajmiemy. Dowiedz się więcej szczegółów z tego artykułu.

I właśnie z tej okazji pragniemy Życzyć Wam Wszystkim tego, co w tych Świętach Najlepsze i Wyjątkowe, a także wielu sukcesów w Nowym Roku 2016 i każdym kolejnym...

Specjalna oferta polega na połączeniu ebooków z audiobookami nagranymi przez native speakera. Naszym celem było wzbogacenie istniejących materiałów do nauki angielskiego o ścieżkę audio. Zależy nam na tym, żeby rodzic, który decyduje się na zakup naszego kursu, mógł mieć dostęp do wersji dźwiękowej za symboliczną złotówkę.

Warsztaty z czytania globalnego oraz matematyki w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku. Cel: pomoc dzieciom, które nie były w stanie opanować czytania innymi metodami.

W naszym serwisie internetowym pojawił się nowy artykuł, który w szczegółach opisuje to, w jaki sposób program do nauki języka angielskiego BilinguAll wspiera naukę języka obcego, w oparciu o zasady metody Glenna Domana.

W czasie Otwarcia Business Link Lublin w dniu 22 grudnia 2014 przy ulicy Lipowej 4 odbyło się spotkanie dla osób zainteresowanych zdobyciem dofinansowania na rozwój własnego biznesu w ramach innowacyjnej przedsiębiorczości.

Chcemy podzielić się z Wami pierwszymi próbkami prac studentów Wydziału Artystycznego UMCS. Jak sami zobaczycie, są to zdolni ilustratorzy, którzy potrafią wczuć się w świat wyobraźni dzieci i doskonale rozumieją dziecięce poczucie humoru. Niektórzy z nich mają już doświadczenie w pracy dla wydawnictw i agencji reklamowych.

Oto kolejna partia nagrodzonych książek od najmłodszych czytelników, którzy odpowiedzieli na nasz konkurs przysyłając swoje prace.

Z przyjemnością prezentujemy książkę sześcioletniej Nataszy Balter i jej mamy, która zajęła drugie miejsce w konkursie "Globalne Oczytanie".

Za nami kolejne spotkanie ze studentami kierunków artystycznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Z przyjemnością informujemy, że jury wybrało już zwycięzców konkursu "Globalne Oczytanie" realizowanego wspólnie z portalem "Czas Dzieci".

Przeczytaj relację mamy ze Szczecina, która opisuje, jak wraz ze swoim synkiem wykonała książeczkę pomogającą dziecku w nauce czytania. 

Nauka czytania dzieci metodą globalną przy pomocy zestawów „Umiem Czytać” nie jest skomplikowana. Zdarza się jednak, że w trakcie sesji napotykasz na różne trudności, które mogą powodować ograniczone efekty Twoich starań. Zachęcamy Cię więc do skorzystania z naszej wiedzy i doświadczeń w trakcie bezpłatnych konsultacji indywidualnych.

Ebooki z serii BilinguAll® za dwa tygodnie będą miały ścieżkę dźwiękową. Projekt nauki języka angielskiego za pomocą naszych książek wzbudził zainteresowanie lektorki Rachel Boot z Wielkiej Brytanii. Ogromnie się z tego cieszymy, gdyż Rachel jest absolutną profesjonalistką. Pracowała m.in. przy udźwiękowieniu filmowej produkcji słynnych "Opowieści z Narnii", "Robin Hooda", "Jamesa Bonda" ("Quantum of Solace") i "Sherlocka Holmesa" ("A Game of Shadows").

Z przyjemnością oglądamy prace nadsyłane w ramach konkursu „Globalne oczytanie”. Książeczki są ciekawe i bardzo pomysłowe, zarówno pod względem tekstów, jak i rysunków. Najbardziej cieszy nas to, że rodzice razem z dziećmi próbują swoich sił przy tworzeniu krótkich historii i mają przy tym dobrą zabawę.

BilinguAll - Personal Teacher jest serią pomocy dydaktycznych do nauki języka angielskiego, w skład których wchodzi aplikacja komputerowa oraz pełne humoru książeczki dla dzieci. Od teraz możesz pobrać ich wersje próbne z naszego serwisu internetowego.

BiliingAll® to aplikacja pomagająca w systematycznej i skutecznej nauce języka angielskiego dzieci. Niebawem będziesz mieć możliwość samodzielnego wypróbowania jej szerokich możliwości.

Jeżeli marzysz o byciu ilustratorem i chcesz się rozwijać współpracując z wydawnictwem, przyjdź na spotkanie i zobacz, w jaki sposób możesz rozwinąć z nami swoje talenty!

Drogi Rodzicu, jeśli Twoje dziecko lubi rysować a Ty masz pomysł na ciekawą książeczkę dla swojego malucha, zapraszamy Cię do udziału w konkursie "Globalne oczytanie". Jest to konkurs rodzinny, który ma na celu odkrywanie dziecięcych talentów. Chcemy też wspierać wczesną naukę czytania, dlatego najlepsze pomysły nagrodzimy naszymi zestawami.

Jest nam miło poinformować wszystkie osoby zainteresowane nauką czytania dzieci metodą globalną, że w sieci Internet pojawiła się nowa baza wiedzy poświęcona temu zagadnieniu i jest nią właśnie nasz oficjalny serwis internetowy.

Jest to pierwsza tego typu kampania skierowana do polskojęzycznych rodziców wychowujących dzieci za granicą. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Promocji Języka Polskiego za Granicą kierowane przez Dr Annę Martowicz.

Do listy współpracujących z nami szkół i przedszkoli dołączyło Polskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Szkoła bez Granic w Edynburgu.

filmy_slider

Lekcja języka angielskiego przygotowana przez rodzica w programie BilinguAll®, który umożliwia szybkie tworzenie i edytowanie ciekawych lekcji, dostosowanych do potrzeb dziecka.

Oglądaj

Małe dzieci uczą się czytać równie łatwo, jak uczą się mówić. Wystarczy pokazywać im wyrazy i bawić się z nimi w układanie wyrażeń i zdań.

Oglądaj

Ala zaczęła czytać w wieku trzech lat. Zobacz jak rozwinęła w sobie tę umiejętność mając pięć lat.

Oglądaj

Mama ze Słowenii uczy córkę czytania po polsku. Na potrzeby filmów zestawy po pięć kart zostały pokazane bez zalecanej przerwy.

Oglądaj

Film o specyfice uczenia polskich dzieci za granicą, o wyzwaniach z jakimi zmagają się polskie szkoły w Szkocji.

Oglądaj

Metoda czytania globalnego stosowana jest z powodzeniem przez rodziców, jak i nauczycieli. Doskonale rozwija nie tylko umiejętność czytania ale również szeroko rozumiany potencjał intelektualny i ścieżkę wzrokową małych dzieci.

Oglądaj