Jakie postępy robi Twoje Dziecko dzięki metodzie globalnego czytania?

W tym artykule opisaliśmy etapowo efekty nauki czytania metodą globalną, przy zastosowaniu naszych pomocy dydaktycznych. Dowiedz się, do jakich umiejętności dochodzi Twoje dziecko w trakcie całego procesu.

Rozpoznawanie wyrazów

Dziecko najpierw nauczy się rozpoznawać pojedyncze wyrazy. Po kilku tygodniach pokazywania kart będzie potrafiło przeczytać pierwsze rzeczowniki i czasowniki, a później przymiotniki, przysłówki i inne części mowy. Rozpoznawanie tych wyrazów jest właśnie pierwszym etapem czytania.

Układanie prostych zdań – etap kreatywny

Kolejny krok, jaki zrobi dziecko, to odkrycie, że pojedyncze wyrazy mogą tworzyć wyrażenia, czyli np. z wyrazów „konik” i „wesoły” dziecko będzie potrafiło stworzyć wyrażenie „wesoły konik”. Od tego etapu zaczyna się kreatywny udział dziecka w procesie nauki. Zwykle dzieci uwielbiają bawić się w tworzenie zabawnych połączeń, np. „kudłaty tort”, „zadowolony autobus”, „smaczny chłopiec”.

Czytanie zdań z poznanymi wyrazami

Z doświadczenia rodziców widać, że dzieci w różnym momencie dokonują trzeciego odkrycia, czyli zaczynają czytać całe zdania. Przechodzimy z nimi etap prostych i rozbudowanych zdań, których poznanie jest niezbędne do czytania książeczek. Niekiedy nawet, dzieci same zadziwiają nas umiejętnością globalnego czytania zdań, jeszcze zanim zaczniemy z nimi ten etap.

Czytanie niepoznanych wcześniej wyrazów i zdań

Niezwykłym momentem jest przejście dziecka do czytania wyrazów i zdań, których nigdy wcześniej nie pokazywaliśmy. Można powiedzieć, że od tej chwili mamy do czynienia z czytaniem właściwym. Dzieci uczone metodą całościową są w stanie czytać nowe wyrazy, mimo że nie były wcześniej uczone, ani alfabetu, ani głoskowania. Dzieje się tak dlatego, że mózg dziecka potrafi intuicyjnie „odkodować” reguły tworzenia wyrazów. Jak to jest możliwe? Otóż po zobaczeniu wielu wyrazów zaczynających się na przykład na literę „s”, dziecko wie, że litera „s” jest właśnie składową poszczególnych wyrazów. Aby lepiej zrozumieć ten mechanizm, należy się przyjrzeć temu, w jaki sposób małe dziecko odmienia wyrazy, choć nie słyszało ich wcześniej w odmianie, albo jak tworzy liczbę mnogą antycypując regułę z usłyszanych dotąd wyrazów. Przykładem jest liczba mnoga od słowa „człowiek”, czyli „człowieki” (cukierek- cukierki, ząbek- ząbki itp.).

Odbiór postępów w czytaniu przez dziecko

Rodziców chyba najbardziej cieszy fakt, że ich dzieci są dumne z samodzielnego czytania. Przedszkolaki mają świadomość, jak niezwykłą posiadają umiejętność. Często same sięgają po książki, po to by pokazać dziadkom, ciociom i wujkom, że potrafią czytać. W ten sposób mogą znajdować się w centrum zainteresowania osób najbliższych. To również sprzyja procesowi nauki i pogłębia u dziecka potrzebę obcowania z książką. Pamiętajmy, że im więcej książek dziecko przeczyta, tym czyta lepiej, czyli szybciej i z coraz większym zrozumieniem.

Czytanie globalne w dalszym rozwoju intelektualnym dziecka

Szybsze opanowanie czytania ułatwia dzieciom późniejszą naukę w szkole. Dziecko z większą łatwością dociera do potrzebnych mu informacji, lepiej je przyswaja. Dotyczy to także innych przedmiotów, również tych nie związanych bezpośrednio z czytaniem literatury tematycznej, beletrystyki lub poezji, czyli np. matematyki.

W efekcie nauki, nasze dziecko czyta globalnie, czyli tak, jak dorośli po kursach szybkiego czytania. Dzięki temu nie przechodzi mozolnych etapów od głoskowania/sylabizowania, do płynnego czytania. Ogromnie istotne jest też to, że dziecko nie nabywa niepożądanej skłonności do subwokalizacji, czyli powtarzania w myślach "na głos" czytanych treści, które ogranicza rozumienie tekstu.

Przejdź do następnego artykułu:
Co ułatwia a co utrudnia naukę czytania metodą globalną?

Wróć do poprzedniego artykułu:
Komputer jako narzędzie do nauki globalnego czytania

Aktualności

Zapraszamy na darmowe warsztaty z czytania globalnego. Poprowadzimy je w ramach targów Świadomi Rodzice w lubelskiej GALI.

Autorka bloga "Makulka" stawia sobie za cel wyszukiwanie książek, które wspierają szeroko rozumiany rozwój dzieci. Sama uczy swoje dzieci czytania metodą globalną i szuka odpowiednich materiałów, wspierających tę naukę.

Czytanie globalne i matematykaW ostatnim czasie pracowaliśmy intensywnie nad przygotowaniem programu ukierunkowanego na nauczanie matematyki przy wsparciu metody Glenna Domana. Przeczytaj więcej o efektach naszych działań.

Jesteś zainteresowany uczestnictwem w naszych warsztatach? Chcesz by ich program był dostosowany przez nas do przypadku dziecka lub grupy dzieci, których uczysz czytania? Chętnie się tym zajmiemy. Dowiedz się więcej szczegółów z tego artykułu.

I właśnie z tej okazji pragniemy Życzyć Wam Wszystkim tego, co w tych Świętach Najlepsze i Wyjątkowe, a także wielu sukcesów w Nowym Roku 2016 i każdym kolejnym...

Specjalna oferta polega na połączeniu ebooków z audiobookami nagranymi przez native speakera. Naszym celem było wzbogacenie istniejących materiałów do nauki angielskiego o ścieżkę audio. Zależy nam na tym, żeby rodzic, który decyduje się na zakup naszego kursu, mógł mieć dostęp do wersji dźwiękowej za symboliczną złotówkę.

Warsztaty z czytania globalnego oraz matematyki w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku. Cel: pomoc dzieciom, które nie były w stanie opanować czytania innymi metodami.

W naszym serwisie internetowym pojawił się nowy artykuł, który w szczegółach opisuje to, w jaki sposób program do nauki języka angielskiego BilinguAll wspiera naukę języka obcego, w oparciu o zasady metody Glenna Domana.

W czasie Otwarcia Business Link Lublin w dniu 22 grudnia 2014 przy ulicy Lipowej 4 odbyło się spotkanie dla osób zainteresowanych zdobyciem dofinansowania na rozwój własnego biznesu w ramach innowacyjnej przedsiębiorczości.

Chcemy podzielić się z Wami pierwszymi próbkami prac studentów Wydziału Artystycznego UMCS. Jak sami zobaczycie, są to zdolni ilustratorzy, którzy potrafią wczuć się w świat wyobraźni dzieci i doskonale rozumieją dziecięce poczucie humoru. Niektórzy z nich mają już doświadczenie w pracy dla wydawnictw i agencji reklamowych.

Oto kolejna partia nagrodzonych książek od najmłodszych czytelników, którzy odpowiedzieli na nasz konkurs przysyłając swoje prace.

Z przyjemnością prezentujemy książkę sześcioletniej Nataszy Balter i jej mamy, która zajęła drugie miejsce w konkursie "Globalne Oczytanie".

Za nami kolejne spotkanie ze studentami kierunków artystycznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Z przyjemnością informujemy, że jury wybrało już zwycięzców konkursu "Globalne Oczytanie" realizowanego wspólnie z portalem "Czas Dzieci".

Przeczytaj relację mamy ze Szczecina, która opisuje, jak wraz ze swoim synkiem wykonała książeczkę pomogającą dziecku w nauce czytania. 

Nauka czytania dzieci metodą globalną przy pomocy zestawów „Umiem Czytać” nie jest skomplikowana. Zdarza się jednak, że w trakcie sesji napotykasz na różne trudności, które mogą powodować ograniczone efekty Twoich starań. Zachęcamy Cię więc do skorzystania z naszej wiedzy i doświadczeń w trakcie bezpłatnych konsultacji indywidualnych.

Ebooki z serii BilinguAll® za dwa tygodnie będą miały ścieżkę dźwiękową. Projekt nauki języka angielskiego za pomocą naszych książek wzbudził zainteresowanie lektorki Rachel Boot z Wielkiej Brytanii. Ogromnie się z tego cieszymy, gdyż Rachel jest absolutną profesjonalistką. Pracowała m.in. przy udźwiękowieniu filmowej produkcji słynnych "Opowieści z Narnii", "Robin Hooda", "Jamesa Bonda" ("Quantum of Solace") i "Sherlocka Holmesa" ("A Game of Shadows").

Z przyjemnością oglądamy prace nadsyłane w ramach konkursu „Globalne oczytanie”. Książeczki są ciekawe i bardzo pomysłowe, zarówno pod względem tekstów, jak i rysunków. Najbardziej cieszy nas to, że rodzice razem z dziećmi próbują swoich sił przy tworzeniu krótkich historii i mają przy tym dobrą zabawę.

BilinguAll - Personal Teacher jest serią pomocy dydaktycznych do nauki języka angielskiego, w skład których wchodzi aplikacja komputerowa oraz pełne humoru książeczki dla dzieci. Od teraz możesz pobrać ich wersje próbne z naszego serwisu internetowego.

BiliingAll® to aplikacja pomagająca w systematycznej i skutecznej nauce języka angielskiego dzieci. Niebawem będziesz mieć możliwość samodzielnego wypróbowania jej szerokich możliwości.

Jeżeli marzysz o byciu ilustratorem i chcesz się rozwijać współpracując z wydawnictwem, przyjdź na spotkanie i zobacz, w jaki sposób możesz rozwinąć z nami swoje talenty!

Drogi Rodzicu, jeśli Twoje dziecko lubi rysować a Ty masz pomysł na ciekawą książeczkę dla swojego malucha, zapraszamy Cię do udziału w konkursie "Globalne oczytanie". Jest to konkurs rodzinny, który ma na celu odkrywanie dziecięcych talentów. Chcemy też wspierać wczesną naukę czytania, dlatego najlepsze pomysły nagrodzimy naszymi zestawami.

Jest nam miło poinformować wszystkie osoby zainteresowane nauką czytania dzieci metodą globalną, że w sieci Internet pojawiła się nowa baza wiedzy poświęcona temu zagadnieniu i jest nią właśnie nasz oficjalny serwis internetowy.

Jest to pierwsza tego typu kampania skierowana do polskojęzycznych rodziców wychowujących dzieci za granicą. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Promocji Języka Polskiego za Granicą kierowane przez Dr Annę Martowicz.

Do listy współpracujących z nami szkół i przedszkoli dołączyło Polskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Szkoła bez Granic w Edynburgu.

filmy_slider

Lekcja języka angielskiego przygotowana przez rodzica w programie BilinguAll®, który umożliwia szybkie tworzenie i edytowanie ciekawych lekcji, dostosowanych do potrzeb dziecka.

Oglądaj

Małe dzieci uczą się czytać równie łatwo, jak uczą się mówić. Wystarczy pokazywać im wyrazy i bawić się z nimi w układanie wyrażeń i zdań.

Oglądaj

Ala zaczęła czytać w wieku trzech lat. Zobacz jak rozwinęła w sobie tę umiejętność mając pięć lat.

Oglądaj

Mama ze Słowenii uczy córkę czytania po polsku. Na potrzeby filmów zestawy po pięć kart zostały pokazane bez zalecanej przerwy.

Oglądaj

Film o specyfice uczenia polskich dzieci za granicą, o wyzwaniach z jakimi zmagają się polskie szkoły w Szkocji.

Oglądaj

Metoda czytania globalnego stosowana jest z powodzeniem przez rodziców, jak i nauczycieli. Doskonale rozwija nie tylko umiejętność czytania ale również szeroko rozumiany potencjał intelektualny i ścieżkę wzrokową małych dzieci.

Oglądaj