Seria do nauki czytania globalnego „Umiem Czytać” w Szkocji

Nasze pomoce do nauki czytania globalnego trafiły do nauczycieli pracujących z polskimi dziećmi w szkołach sobotnich. Dzieci te stanowią najliczniejszą grupę tzw. EAL children [English as an Additional Language]. W samym Edynburgu jest ich około 5 tysięcy. Niestety tylko ok. 5% uczy się języka ojczystego.

Podczas ostatniego pobytu w Edynburgu mieliśmy okazję rozmawiać z dziećmi w jednej ze szkockich szkół podstawowych. Wszystkie mówiły, że bardzo chcą uczyć się czytać po polsku, ale brakuje im materiałów do nauki w domu. Mamy nadzieję, że nasze zestawy do nauki czytania globalnego oraz aplikacja komputerowa, będzie odpowiedzią na tę potrzebę.

Bardzo zależy nam na tym, żeby dzieci z polskich rodzin potrafiły czytać i pisać w swoim ojczystym języku. Chcielibyśmy by ich znajomość Polskiego nie ograniczała się tylko do prostych zwrotów z języka codziennego.

Obejrzyj film prezentujący działalność Polskich Szkół Sobotnich w Szkocji