Jak przygotować własną książeczkę do nauki globalnego czytania?

Własnoręcznie przygotowane karty i książeczki są nieocenioną pomocą w nauce czytania metodą globalną. Dzieci wyczekują kolejnych historii i często wracają do już przeczytanych.

Książeczki, które opisują rodzinne wydarzenia i ważne w życiu dziecka momenty, są czymś znacznie więcej niż tylko wsparciem nauki czytania. Własne książeczki są wspaniałym sposobem na utrwalenie pięknych chwil i wzmocnienie rodzinnych więzi. Są powodem do dumy dla dzieci, wzmacniają ich poczucie wyjątkowości i świadomość tego, kim są oraz jakie łączą je relacje z bliskimi.

Oto nasze rady, które pomogą ci przygotować własną książeczkę:

1. Wybierz interesujący temat dla Twojego dziecka.

Oto propozycje naszej córki: bal u księżniczki, moje ulubione zwierzątko, cukierkowa kraina, przejażdżka na kucyku, wyprawa rowerowa, świat dinzaurów. Dla chłopców ciekawe mogą być książeczki o rycerzach, przygodach podróżników, motorach, ulubionych bohaterach kreskówek... Doskonałym pomysłem jest stworzenie książeczki o waszej rodzinie np. z wyjścia do zoo albo wyjazdu na wakacje, z pobytu u babci lub rodzinnej imprezy. Wystarczy przejrzeć domowe zdjęcia i pomysł sam się nasunie. Dzieci uwielbiają książeczki poruszające bliskie im tematy, czyli dotyczące ich samych (moje urodziny, mój dzień na wsi) lub ich rodziny.

2. Napisz tekst.

Kiedy mamy już temat i pomysł na źródło ilustracji, przechodzimy do napisania tekstu. Historie mogą być bardzo proste. Wystarczy kilka krótkich zdań by stworzyć pierwszą książeczkę dla Twojego dziecka. Mogą też być dłuższe i składać się z bardziej rozbudowanych zdań.

3. Przygotuj ilustracje.

Ich źrodłem może być inna książka, która ma ciekawe ilustracje, lecz nie odpowiada Wam jej treść, bądź też czcionka jest zbyt mała dla dziecka. Można również wycinać zdjęcia ze starych kalendarzy lub albumów (np. konie, psy, kwiaty...) albo wykorzystać domowe zbiory pocztówek.

Dzieci początkujące

Dla dzieci rozpoczynających naukę czytania doskonałą zachętą będą książeczki odpowiadające trzeciemu etapowi nauki, czyli złożone z 5-10 prostych zdań (2-4 wyrazy). Przykład książeczki, która wykorzystuje proste słownictwo jest pamiętnik dziecka: Ola budzi się. Zjada śniadanie. Myje zęby. Bawi się lalką. Ola jest wesoła. Pije kakao. Ola jest zmęczona, itp. Pamiętaj, by przy tak prostych książeczkach stosować tylko rzeczowniki , czasowniki i przymiotniki.Wielkość czcionki to ok. 5 cm, kolor czerwony, chyba, że dziecko jest starsze i jest gotowe na czarną czcionkę. Taką książeczkę czytaj swojemu dziecku trzy razy dziennie, przez kilka dni.

Dzieci kontynuujące naukę

Dla dzieci, które poznały już rozbudowane zdania (etap czwarty), przygotuj książeczkę składającą się z dziesięciu dłuższych zdań (5 i więcej wyrazów). Użyj różnych części mowy, w tym przysłówków, spójników, liczebników i wyrażeń przyimkowych. np. Ola pije pyszny kompot truskawkowy. Mama bawi się z Olą i jej bratem. Albo: Dzisiaj Ola, jej brat, mama i tata pojechali do zoo. Dzień był słoneczny, a niebo bezchmurne. Najpierw odwiedzili stado rozkrzyczanych pawianów.

Jeśli dziecko bawiło się razem z Tobą w tworzenie zabawnych zdań z kart, zaproś je teraz to wymyślania śmiesznych historii. np.: gruba mrówka skacze po biedronce; mysz zjadła krzesło i trzy poduszki.

Na tym etapie czcionka może wynosić ok. 3.5-3.8 cm i powinna być koloru czarnego. Stopiowo zmniejszaj wielkość czcionki – do 2 cm a następnie zwiększaj ilość wyrazów w zdaniu (zaczynając od pięciu).

Dzieci na zaawansowanym etapie nauki

Kolejny typ książeczek, przeznaczony jest dla dzieci które dotarły do etapu piątego. Książki te zawierają więcej wyrazów (od 50 do 100) i wielkość tekstu jest nie mniejsza niż 2 cm. Tematy powinny być starannie dobierane, tak by książka bawiła dzieci lub dostarczała nowych, fascynujących informacji o świecie, np. o ciekawych ludziach, zjawiskach przyrody. Używaj wyszukanego i intrygującego słownictwa. Możesz też wykorzystać znane bajki i opowiedzieć je w skróconej formie, np.: Dawno temu żyła sobie smutna królewna o bladej cerze. Codziennie chodziła znudzona po starym, opustoszałym zamku...

Karty z wyrazami

Jeśli w tekście pojawią się wyrazy, których dziecko jeszcze nie zna, wprować je w postaci kart, zanim pokażesz mu książeczkę. Buduj z tymi wyrazami wyrażenia i proste zdania. Wyrazy na kartach są również pisane bezszeryfową czcionką i nie używamy do ich tworzenia wielkich liter (poza pierwszymi literami nazw własnych). Wielkość wyrazów będzie zależała od wieku dziecka. Niemowlęciu pokazujemy wyrazy o wielkości ok. 7,5 – 8 cm, dziecku płci żeńskiej poniżej 2 lat ok. 5 - 7 cm. Dzieci starsze bez problemu skupiają się na wyrazach wielkości 4 - 4,5 cm. Karty powinny być tak przygotowane, by trzymając je nie zasłaniać palcami tekstu, zatem uwzględnij odpowiedni margines.

Kilka generalnych uwag

  • Stosuj czcionkę bezszeryfową (Tahoma, Century Gotic, nie Times New Roman).
  • Unikaj stylu pisma odręcznego oraz wyrazów pisanych własnymi "drukowanymi literami".
  • Tekst powinien zawsze poprzedzać ilustrację i być na osobnej stronie.
  • Książki można bindować, tak by łatwiej było przewracać kartki, lub stosować albumy fotograficzne formatu A4, gdzie na jednej stronie będzie tekst, a na drugiej ilustracja.
  • Dobrym rozwiązaniem jest też segregator, do którego wpinamy kolejne kartki ze zdaniami i ilustracjami.
  • Czytaj swojemu dziecku głośno.
  • Nie proś dziecka, by czytało Tobie na głos.
  • Nie wskazuj palcem wyrazów, ale nie zabraniaj dziecku, jeżeli samo tak robi.
  • Staraj się czytać płynnie i naturalnie.

Możesz mieć pewność, że dzieci będą z niecierpliwością oczekiwać nowych książek przygotowanych w taki sposób i traktować je jak swój najcenniejszy skarb.

Kliknij w poniższy obrazek i zobacz przykład jednej z książeczek do nauki czytania metodą globalną, którą przygotowaliśmy sami domową metodą dla naszej córki Julii (Plik PDF, 3,5 MB):

Zobacz przykład własnoręcznie przygotowanej książeczki do nauki czytania globalnego na nasz konkurs przez 4,5-letniego Ignasia i jego mamę: Mama 4,5-letniego Ignasia o pracy nadesłanej na nasz konkurs

Aktualności

Zapraszamy na darmowe warsztaty z czytania globalnego. Poprowadzimy je w ramach targów Świadomi Rodzice w lubelskiej GALI.

Autorka bloga "Makulka" stawia sobie za cel wyszukiwanie książek, które wspierają szeroko rozumiany rozwój dzieci. Sama uczy swoje dzieci czytania metodą globalną i szuka odpowiednich materiałów, wspierających tę naukę.

Czytanie globalne i matematykaW ostatnim czasie pracowaliśmy intensywnie nad przygotowaniem programu ukierunkowanego na nauczanie matematyki przy wsparciu metody Glenna Domana. Przeczytaj więcej o efektach naszych działań.

Jesteś zainteresowany uczestnictwem w naszych warsztatach? Chcesz by ich program był dostosowany przez nas do przypadku dziecka lub grupy dzieci, których uczysz czytania? Chętnie się tym zajmiemy. Dowiedz się więcej szczegółów z tego artykułu.

I właśnie z tej okazji pragniemy Życzyć Wam Wszystkim tego, co w tych Świętach Najlepsze i Wyjątkowe, a także wielu sukcesów w Nowym Roku 2016 i każdym kolejnym...

Specjalna oferta polega na połączeniu ebooków z audiobookami nagranymi przez native speakera. Naszym celem było wzbogacenie istniejących materiałów do nauki angielskiego o ścieżkę audio. Zależy nam na tym, żeby rodzic, który decyduje się na zakup naszego kursu, mógł mieć dostęp do wersji dźwiękowej za symboliczną złotówkę.

Warsztaty z czytania globalnego oraz matematyki w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku. Cel: pomoc dzieciom, które nie były w stanie opanować czytania innymi metodami.

W naszym serwisie internetowym pojawił się nowy artykuł, który w szczegółach opisuje to, w jaki sposób program do nauki języka angielskiego BilinguAll wspiera naukę języka obcego, w oparciu o zasady metody Glenna Domana.

W czasie Otwarcia Business Link Lublin w dniu 22 grudnia 2014 przy ulicy Lipowej 4 odbyło się spotkanie dla osób zainteresowanych zdobyciem dofinansowania na rozwój własnego biznesu w ramach innowacyjnej przedsiębiorczości.

Chcemy podzielić się z Wami pierwszymi próbkami prac studentów Wydziału Artystycznego UMCS. Jak sami zobaczycie, są to zdolni ilustratorzy, którzy potrafią wczuć się w świat wyobraźni dzieci i doskonale rozumieją dziecięce poczucie humoru. Niektórzy z nich mają już doświadczenie w pracy dla wydawnictw i agencji reklamowych.

Oto kolejna partia nagrodzonych książek od najmłodszych czytelników, którzy odpowiedzieli na nasz konkurs przysyłając swoje prace.

Z przyjemnością prezentujemy książkę sześcioletniej Nataszy Balter i jej mamy, która zajęła drugie miejsce w konkursie "Globalne Oczytanie".

Za nami kolejne spotkanie ze studentami kierunków artystycznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Z przyjemnością informujemy, że jury wybrało już zwycięzców konkursu "Globalne Oczytanie" realizowanego wspólnie z portalem "Czas Dzieci".

Przeczytaj relację mamy ze Szczecina, która opisuje, jak wraz ze swoim synkiem wykonała książeczkę pomogającą dziecku w nauce czytania. 

Nauka czytania dzieci metodą globalną przy pomocy zestawów „Umiem Czytać” nie jest skomplikowana. Zdarza się jednak, że w trakcie sesji napotykasz na różne trudności, które mogą powodować ograniczone efekty Twoich starań. Zachęcamy Cię więc do skorzystania z naszej wiedzy i doświadczeń w trakcie bezpłatnych konsultacji indywidualnych.

Ebooki z serii BilinguAll® za dwa tygodnie będą miały ścieżkę dźwiękową. Projekt nauki języka angielskiego za pomocą naszych książek wzbudził zainteresowanie lektorki Rachel Boot z Wielkiej Brytanii. Ogromnie się z tego cieszymy, gdyż Rachel jest absolutną profesjonalistką. Pracowała m.in. przy udźwiękowieniu filmowej produkcji słynnych "Opowieści z Narnii", "Robin Hooda", "Jamesa Bonda" ("Quantum of Solace") i "Sherlocka Holmesa" ("A Game of Shadows").

Z przyjemnością oglądamy prace nadsyłane w ramach konkursu „Globalne oczytanie”. Książeczki są ciekawe i bardzo pomysłowe, zarówno pod względem tekstów, jak i rysunków. Najbardziej cieszy nas to, że rodzice razem z dziećmi próbują swoich sił przy tworzeniu krótkich historii i mają przy tym dobrą zabawę.

BilinguAll - Personal Teacher jest serią pomocy dydaktycznych do nauki języka angielskiego, w skład których wchodzi aplikacja komputerowa oraz pełne humoru książeczki dla dzieci. Od teraz możesz pobrać ich wersje próbne z naszego serwisu internetowego.

BiliingAll® to aplikacja pomagająca w systematycznej i skutecznej nauce języka angielskiego dzieci. Niebawem będziesz mieć możliwość samodzielnego wypróbowania jej szerokich możliwości.

Jeżeli marzysz o byciu ilustratorem i chcesz się rozwijać współpracując z wydawnictwem, przyjdź na spotkanie i zobacz, w jaki sposób możesz rozwinąć z nami swoje talenty!

Drogi Rodzicu, jeśli Twoje dziecko lubi rysować a Ty masz pomysł na ciekawą książeczkę dla swojego malucha, zapraszamy Cię do udziału w konkursie "Globalne oczytanie". Jest to konkurs rodzinny, który ma na celu odkrywanie dziecięcych talentów. Chcemy też wspierać wczesną naukę czytania, dlatego najlepsze pomysły nagrodzimy naszymi zestawami.

Jest nam miło poinformować wszystkie osoby zainteresowane nauką czytania dzieci metodą globalną, że w sieci Internet pojawiła się nowa baza wiedzy poświęcona temu zagadnieniu i jest nią właśnie nasz oficjalny serwis internetowy.

Jest to pierwsza tego typu kampania skierowana do polskojęzycznych rodziców wychowujących dzieci za granicą. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Promocji Języka Polskiego za Granicą kierowane przez Dr Annę Martowicz.

Do listy współpracujących z nami szkół i przedszkoli dołączyło Polskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Szkoła bez Granic w Edynburgu.

filmy_slider

Lekcja języka angielskiego przygotowana przez rodzica w programie BilinguAll®, który umożliwia szybkie tworzenie i edytowanie ciekawych lekcji, dostosowanych do potrzeb dziecka.

Oglądaj

Małe dzieci uczą się czytać równie łatwo, jak uczą się mówić. Wystarczy pokazywać im wyrazy i bawić się z nimi w układanie wyrażeń i zdań.

Oglądaj

Ala zaczęła czytać w wieku trzech lat. Zobacz jak rozwinęła w sobie tę umiejętność mając pięć lat.

Oglądaj

Mama ze Słowenii uczy córkę czytania po polsku. Na potrzeby filmów zestawy po pięć kart zostały pokazane bez zalecanej przerwy.

Oglądaj

Film o specyfice uczenia polskich dzieci za granicą, o wyzwaniach z jakimi zmagają się polskie szkoły w Szkocji.

Oglądaj

Metoda czytania globalnego stosowana jest z powodzeniem przez rodziców, jak i nauczycieli. Doskonale rozwija nie tylko umiejętność czytania ale również szeroko rozumiany potencjał intelektualny i ścieżkę wzrokową małych dzieci.

Oglądaj