Wspieramy kampanię na rzecz dwujęzyczności "Podaruj dziecku swój język ojczysty"

Ogromnie cieszy nas ta inicjatywa, choćby dlatego, że sami jesteśmy rodzicami dwujęzycznego dziecka. Takich dzieci jest coraz więcej, a temat okazuje się równie aktualny co kontrowersyjny. Niektórzy rodzice i pedagodzy obawiają się negatywnych skutków dwujęzyczności. Tymczasem badania naukowe jednoznacznie wskazują, że mówienie dwoma lub więcej językami niesie ze sobą ogromne korzyści, daleko wykraczające poza kompetencje językowe. Dwujęzyczne dzieci lepiej się uczą, są bardziej kreatywne, a nawet zdrowsze.

Źródłem cennych informacji na ten temat jest broszura w formie PDF: Dwujęzyczność w pytaniach i odpowiedziach. Kampania jest prowadzona z udziałem Profesor Antonelli Sorace, założycielki organizacji Bilingualism Matters, oraz The Royal Society of Edinburgh, Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności.

Więcej informacji: www.podarujdzieckujezyk.org

W czasie wyjazdu do Szkocji, na zdjęciu Monika Nizioł-Celewicz z córką Julią.